• Belépés *
  • Jelszó: 

A Csikó Sétányi 4H Klubról

Történelmünk

Valamikor, nem is olyan régen volt egy általános iskola a Csikó sétányon. (működésének utolsó 5 évében Görgey Artúr honvédtábornok nevét viselte.) Ebben az iskolában néhány pedagógus és a szülők egy része fontosnak tartotta, hogy éljen azzal a lehetőséggel, ami a civil önszervezodésben rejlik. Szerettük volna tartalmasabbá tenni a gyerekek tanórán kívüli lehetoségeit, ehhez forrásokra volt szükségünk.


1994-ben egy nyári táborozás alkalmával ismerkedtünk meg a 4H-mozgalommal, mely abban az időben jelent meg a Magyarországon, s úgy tűnt olyan országosan elterjedt szervezet lesz, mint a cserkészek (vagy korábban az úttörők). Mi is létrehoztuk a saját szervezetünket, melyet 1996-ban egyesületi formában is bejegyeztettünk a Fővárosi Bíróságon. (2000-től közhasznú szervezetként mőködünk.) Ha sikerül elegendő forrást teremteni, ebben az évben szeretnénk megemlékezni a 15. „születésnapunkról”.


Amikor megismertük a 4H-t, a klubok tevékenységét országos szövetség koordinálta, mely azóta már megszűnt, s a klubok jó része is eltűnt. Kár. Mivel az egyes szervezetek mindig is nagy autonómiával rendelkeztek, és a 4H-s alapértékekből mindenki azt vállalta fel, ami a társadalmi beágyazottságából eredően leginkább megfelelt a tagság igényeinek - azok, akik a szervezeti fejlődésnek azon a fokán álltak – így mi is – önállóan is tovább tudták folytatni tevékenységüket. Miután 2003-ban az iskola megszűnt, úgy döntöttünk, az egyesületet fenntartjuk. Új székhelyünk a Rákóczi Kert Civil- és Közösségi Ház lett, ahol egy újabb közegben próbáltunk meg a régi, jól bevált értékek megőrzésével működni. Az alapító klubtag gyerekek már fiatal felnőttek, van aki elszakadt tőlünk, helyükre újak jöttek, s van aki a mai napig segíti tevékenységünket.

Klubunk megalakulása óta folyamatosan működik annak érdekében, hogy a célcsoportnak választott gyermek- és ifjúsági korosztály számára megteremtsük azokat a lehetőségeket, melyekkel tartalmassá tehetik szabadidejüket.

Alapszabályzatunkban olyan cél szerinti tevékenységeket nevesítettünk, melyek erősítik a közösségi élményt, fejlesztik az együttműködési készséget, kulturális és művelődési lehetőségeket biztosítanak, ismereteket nyújtanak. A klubtagok egy része hátrányos helyzetű fiatal (bár nem mindenkiről lehet „hivatalosan” kimutatni ezt a tényt, mi hosszú évek személyes tapasztalata alapján tudjuk róluk), ezért fontosnak tartjuk, hogy számukra is megteremtsük azokat a lehetőségeket, melyek más módon nem elérhetők számukra.

Kovácsné Gergely Julianna
klubelnök

Kövessen minket a Facebookon is: